^
Ile kosztuje życie na Bali?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań, na które właściwie nie ma odpowiedzi. Wyobraźcie sobie rodzinę żyjącą oszczędnie i Andrzeja, który jeździ Ferrari.

W książce napisałam: Szaleństwo historii zależy od tego, komu ją przedstawiasz. Niektórzy zamknęliby mnie u czubków, inni nie dadzą wiary, a pozostali będą się ze mną identyfikować.

Podobnie jest z wyceną kosztów życia. Zależy od tego, kto o to pyta.

Jedna z influencerek napisała, że miesięcznie na Bali wydawała 2800 zł na parę z jedzeniem, piciem, atrakcjami, pokojem w pięknej willi i najlepszym skuterem. Post przesłała mi poirytowana znajoma. Dlaczego? Bo każdy z ekspatów, który żyje na Bali takim wpisem się wkurwi. Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, ale nie przy prezentowanym stylu życia.

– Chyba w skrajnym ubóstwie. – Napisałam.
– Albo nie chlać tyle ile Ty. – Odpisała. No właśnie. Życie w Canggu ma to do siebie, że konsekwencją bycia częścią tamtejszej społeczności jest imprezowanie. Wielokrotnie podkreślam, że tak tam ludzie żyją. Dlatego lubię to miejsce.

Przed pandemią widziałam post, w którym dziewczyna opisuje mój region, jako skandaliczny, gdzie Australijczycy leżą pijani na ulicach, a impreza się nie kończy. Może aż tylu na tych ulicach nie leżało, ale takiego szoku doznają osoby, które czerpią informacje od ludzi, którzy swoje życie „kreują”, ale nie żyją naprawdę. Sprzedają bajkę, która nie istnieje.

– Albo uwzględnić wszystkie darmowe rzeczy, które dostało się na instagram. Może followers się nie zdziwi, jak przyleci i mu nie wystarczy. – Dodałam.

Nie ma właściwej odpowiedzi na pytanie ile takie życie kosztuje. Warto jednak podkreślić, że na Bali płaci się za sam pobyt, który w normalnych czasach przekroczy 30 dni. Aktualnie nie można się dostać, a później żyć w Indonezji bez opłacania wizy.

Ceny zależą od regionu, w którym mieszkasz. Zakwaterowanie w czasach pandemii jest niedrogie (według mnie). Przed zaczynało z tym bywać różnie. Inwestycja w dobrej jakości alkohol to spory wydatek. Jedzenie bywa tanie, ale nie wliczam w to wędlin czy produktów mlecznych.

Za 2800 zł na parę opłacicie mieszkanie we Wrocławiu. Za 2800 zł na Bali wynajmiecie jednopokojową willę z basenem i sprzątaniem. Cena standardowego pokoju w czasach kryzysu w Canggu zacznie się od 900 zł. Przed pandemią dwa razy tyle.
Tym co jest tańsze na Bali, niż w dużym mieście w Polsce, będzie właśnie: zakwaterowanie, fajki, paliwo, wypożyczenie skutera, ryż, owoce egzotyczne, usługi SPA i w sumie to chyba na tyle.

Warto zastanowić się na co wydaje się najwięcej pieniędzy i w ten sposób oszacować koszty. U mnie na przykład dużo kasy idzie na „chlanie” po rynsztokach i melinach.

0 Comments

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

No Problem

No Problem

Siedziałam na tarasie i czekałam na mojego gościa. Chociaż był już wieczór na dworze było gorąco. Pierwsze gwizdy...

Lockdown w Polsce

Lockdown w Polsce

Chciałam wyskoczyć przez okno, ale wciąż nie mogłam zwlec się z łóżka. Tego dnia towarzyszyła mi butelka Prosseco....

Kobiety

Kobiety

Historia mówi, że kobiety nigdy nie miały najłatwiej. Hodowle dziewic, które miały zostać żonami i urodzić wielu...